چگونه کفشهای مناسب را انتخاب کنیم؟

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ پای انسان، قلب دوم بدن اوست و مسلماً کفش هم به عنوان محافظ قلب دوم بدن، باید به اندازه کافی پا را از خطرات و آسیبهای احتمالی مراقبت کند. برای امتحان کردن کفش حتما بندهای کفش را بطور کامل ببندید و سپس بایستید و چند قدم راه بروید تا کاملا از اندازه بودن کفش اطمینان حاصل کنید. کفش را بپوشید و چند قدمی با آن راه بروید. به هنگام خرید کفش حتماً در فروشگاه با آن راه بروید. لایه ی میانی مناسب در کفش کوهنوردی برای کسانی که از این کفش ها استفاده می کنند، دو مزیت به دنبال دارد. لی وانچنگ از آکادمی هنرهای زیبایی از دانشگاه جیانگشی در چین با ثبت اختراع بسیار جذاب خود راه رسیدن به این رویا را برای خانم هایی که عاشق زیبایی و مد هستند و همچنین افرادی که فقط عاشق یک مدل کفش با رنگ های متفاوت هستند هموار کرده است .

این قوس در افراد مختلف متفاوت است. این افراد معمولاً هنگام راه رفتن دچار پیچ خوردگی داخل پا می شوند. اکثر افراد فکر میکنند اندازه همه کفشهای ورزشی یکسان است ولی اینطور نیست. پاها بطور طبیعی در ساعات انتهایی روز اندکی ورم میکنند به همین خاطر بهترین زمان برای اندازه کردن کفش عصر و پس از غروب آفتاب است. همچنین توجه داشته باشید، جنس و مدل کفش باید طوری باشد که هوا در آن جریان داشته باشد. همچنین خرید این نوع کفش معمولا جذاب و از لحظات سرگرمکننده به شمار میرود. گاهی این فشار به دلیل درست بسته نشدن بندهای کفش ورزشی است. اگر رویه کفش به پای شما فشار میآورد قبل از امتحان کردن سایزهای دیگر کفش، از محکم بسته نشدن بندهای کفش اطمینان پیدا کنید. خصوصیات رویه کفش در تمای کفش ها باید یکسان باشد و آن خاصیت جابجایی هوا از داخل کفش به بیرون است . همچنین کفش ورزشی باید انقدر سبک باشد که پاهایتان در آن کاملا راحت باشد و وزن کفش را حس نکند.

پاشنه کفش باید کاملا راحت باشد، هنگامی که بندهای کفش ورزشی را بستهاید (نه خیلی محکم) باید قادر باشید پا را از درون کفش بیرون بیاورید. برای اطمینان از داشتن اوقات خوب و دلچسب هنگام پیاده روی باید کفشی را انتخاب کنید که تمام اجزای آن از پاشنه گرفته تا پنجه و رویه، کاملا راحت باشد. برای مثال ممکن است کفش سایز ۸ برند نایک با کفش سایز ۸ برند نیو بالانس کاملا تفاوت داشته باشد. همچنین، اگر کفشهای شما دارای پولک است، با پوشیدن پیراهن براق یا شلوار براق لباس خود را با کفش خود ست کنید. درحالیکه کفشهای بسکتبال سبک و انعطافپذیر ساخته میشوند، درعینحال هنوز از مچ پا نیز پشتیبانی میکنند. درون گل میخها سوراخهایی وجود دارد که در اثر برخورد با چمن مصنوعی که خود نیز پلاستیکیاند دچار ساییدگی نشوند. برخی از افراد عادی و یا حتی ورزشکاران هنگام خرید کفش ورزشی تنها جنبه های زیبایی را در نظر میگیرند و دوست دارند انتخابشان مطابق با مد نیز باشد.

در بعضی افراد کف پا انحنای بیشتری دارد و در برخی افراد این انحنا کمتر است. اما استفاده از این ماده در بخش کوچکی از قسمتهای مختلف کفشهای ورزشی، به مقاومتر شدن آنها کمک میکند. ساختار کلی هر کفش از چندین بخش اصلی تشکیل شده است که شامل رویه (Upper)، لایه میانی (Midsole) و زیره (Outsole) میباشد. برای راحتی در پوشیدن کفش، بخش پشتی برخی از کفشها بهصورت تکه پارچهای کار میشود. کفشی بیماران دیابتی، کفش راحتی است که فشار زیادی بر پاشنه و کمر وارد نکند و کفی منعطفی داشته باشد. اگر کفش شما تنگ باشد کنارههای کفش به انگشت کوچک پا فشار وارد خواهند کرد. اگر به مدت طولانی و به طور مداوم پیادهروی میکنید، کفش ساقدار انتخاب کنید تا به پاهایتان فشار وارد نشود. بهتر است در پایان روز که پا در بزرگترین حالت خود قرار دارد، همراه با جوراب مناسب که نه بسیار نازک و برای خرید کفش اقدام کنید.