انواع رویه کفش

شکل و نوع طراحی این سوراخها در زیبایی ظاهری کفش شما تاثیرگذار خواهد بود. توجه کنید که انداختن کفش در انبوهی از وسایل داخل کمد و یا جاکفشی، میتواند به خاطر فشاری که به کفش وارد میشود، شکل و فرم کفش را عوض کند. پارچه های مقاوم در برابر فشار و ضربه هستند که برای مسیرهای سنگلاخی و ناهموار برای تولید رویه کفش کوهنوردی، کاربردی اند. کفش های ورزشی هم از پلاستیک در خود استفاده میکنند. کمپانی های بسیاری در سراسر جهان از این زیره کفش کوهنوردی مقاوم در تولید و طراحی محصولات خود استفاده می کنند. در کنار این موضوع باید توجه داشت که محیط های کوهستانی دارای شرایط ویژه ی آب وهوایی و محیطی هستند که ممکن است بر افزایش سرعت پوسیدگی کفش تاثیر زیادی بگذارند. مورد سوم پارچه اسپندکس است که این دو مورد را در مقاله ای جداگانه بررسی خواهیم کرد. اما معمولا رویه اغلب کفشهای کتانی و اسپرت از پارچه، چرم یا ترکیبی از هر دو ساخته میشود.

اما بهتر است در طول هفته، بعضی از روزها و برخی مسیرها را از کفشهای دیگرتان استفاده کنید تا کفش ورزشی مورد علاقهتان زود فرسوده نشود و کمی استراحت کند. تکنولوژی گورتکس در تولید پوشاک و رویه کفش کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد. این کار توسط دستگاهی تحت عنوان دستگاه بافندگی که انواع مختلفی دارد صورت می پذیرد. تمیز کردن کفش ورزشی وقتی سختتر میشود، که در مورد یک کفش ورزشی یا کتانی سفید صحبت کنیم. ابتدا تمام چرک و کثیفی ظاهری، مثل خاک و شن چسبیده به کفش را با یک برس نرم جدا کنید. البته توجه داشته باشید که وقتی به کفش خود استراحت میدهید، آنها را در جایی خشک و خنک و بدون چروکیدگی و فشار نگهداری کنید. به همین خاطر خیلی مهم است که پر اهمیت ترین وسیله مورد نیاز کوهنوردی یعنی پای شما ، برای انجام کوهنوردی مجهز شده باشد.

همچنین قیمت دستگاه های کفاشی خط کشی نسبت به کارایی آنها به صرفه است. با اختراع دستگاه خط کشی کفاشی این معایب برطرف شد. در حقیقت با توجه به مسیر کوهنوردی و فصل انجام آن که به زمستان یا سه فصله تقسیم میشود کفش ها ویژگی­های متفاوتی خواهند داشت. زیره کفش کوهنوردی در قسمت بیرونی آن است که در تماس مستقیم با زمین قرار دارد و از پاهای شما در برابر عوامل بیرونی محافظت می کند. قسمتی از زیره ویبرام که با سطح زمین در تماس است دوام و اصطکاک بالایی دارد تا در شرایط سخت و دشوار از پای شما محافظت کند. بهطورمعمول در این قسمت از رویه از پارچه مشبک استفاده میشود که دلیل آن تهویه بهتر هوا و جلوگیری از تعریق پا است. همچنین میتوانید از شامپو فرش، با همان روش شست و شوی فرش برای کفش استفاده کنید تا آسیب کمی به کفش وارد شود. با توجه به تمامی این شرایط، سازندگان کفش های کوهنوردی برای ساخت رویه از موادی استفاده می کنند که دربرابر شرایط محیطی مختلف مقاوم باشد.

رویه کفش کوهنوردی با توجه به نوع استفاده و کاربردی که دارد، تولید می شود. چرم طبیعی مادهای است که هوا را به راحتی از خود عبود میدهد و قابل تنفس است. انعطاف پذیر باشد، در حدی که به پا فشار وارد نکند. همچنین داشتن لایه ی میانی ضخیم باعث می شود گرمای کمتری از طریق کف کفش هدر برود و در نهایت بتوانید از پای خود به خوبی در برابر سرما حفاظت کنید. عمدتا قیمت کفش های کوهنوردی نسبت به سایر کفش ها بیشتر است؛ به همین دلیل اگر کفشی که انتخاب می کنید، دوام زیادی دربرابر سایش و پوسیدگی نداشته نباشد، از لحاظ اقتصادی به صرفه نخواهد بود. اگر در ساخت لایه ی میانی کفشی که استفاده می کنید، موادی مناسب نظیر EVA به کار رفته باشد، فشاری که از ضربات واردشده به سطح زمین به پای شما برمی گردد تا حد بسیار زیادی کم می شود.