انواع رویه کفش برای فعالیتهای مختلف

البته چرم نیز، که در موارد قبل به آن اشاره کردیم، یکی از انواع مواد طبیعی است. یکی از خلاقانهترین طراحیهای زبانه در کفش آسیکس (Asics) دیده میشود که به جای شکل متداول و همیشگی، زبانه را به دونیم تقسیم کرده است. این ساختار، پا را در جای خود ثابت نگه داشته و مانع از حرکت به بالا، پایین، چپ و راست آن میگردد. علاوه بر فاكتورهای استاندارد مربوط به جنس و ساختمان كفش، فاكتورهای دیگری نیز درباره خود افراد، صدق می كند كه به همان اندازه اهمیت دارند. کفش های ورزشی هم از پلاستیک در خود استفاده میکنند. مواد مصنوعی که در تولید رویه کفشهای ورزشی مورد استفاده قرار میگیرد، میتواند مواد متنوعی از جمله، فوم، نبوک، نمد مصنوعی و سایر مواد باشد. به تازگی هم بعضی از تولید كنندگان كفش، اقدام به زدن اسپری بوی چرم طبیعی به چرمهای مصنوعی كرده و خریداران را در انتخاب کفش با مشكل مواجه می كنند.

یا اگر هم برای کفش رسمی از کفش ساق بلند استفاده میکنند، کفش را با دامن یا لباس مجلسی استفاده میکنند که قرار نیست شلوار روی آن را بگیرد. كف پای قوس دار: اگر نواری باریك، پنجه پا و پاشنه را به هم وصل كند احتمالاً شما كف پای قوس دار دارید و از این رو مستعد پیچ خوردگی پا هنگام راه رفتن هستید. • كف پای معمولی: اگر نواری كه پنجه و پاشنه پا را به هم وصل می كند، پهنای معمولی داشته باشد می توان كف پای شما را ایده آل دانست و این بدین معنی است كه پای شما استعداد پیچ خوردگی به سمت داخل یا خارج را ندارد. کوارتر برای پوشش دادن کناره ها و پشت پا استفاده می شود، از اینرو کوارتر پشت پاشنه کفش با ضخامت بالا در نظر گرفته می شود تا شکل ظاهری آن تغییری نکند و استحکام آن زیاد شود. به همین دلیل باید در هر حال هوای تازه به آن برسد تا از ایجاد بیماری های عفونی و بوی بد پا جلوگیری کند.

پوشيدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسيب نميرساند، بلکه به زانو، کمر، استخوانهاي ستون فقرات و لگن هم آسيب وارد مي کند. در اين حالت فشار زيادي به ديسکهاي بين مهرهاي ستون فقرات و مفصل زانو وارد مي شود. در مقايسه با کفش های پاشنه کوتاه، کفشی با پاشنهای حدود 2/5 سانتي متر 22 درصد، کفشي با پاشنه 5 سانتي متر 57 درصد و کفشی که پاشنه 8 سانتي متري دارد 76 درصد به ديسکهاي بين مهرهاي و زانو بيشتر فشار وارد مي کند. وزنشان کمتر است و در هنگام پیاده روی و کارهای مشابه، بدن و پا را خسته نمی کند. به دلیل این که هزینه اضافه بر گردن تولید کننده خواهد گذاشت و معمولاً هم خریداران به داشتن ساق پا توجهی نمی کنند.

کفشهاي پاشنه بلند، عضلات پشت ساق پاها را فشرده و منقبض مي کنند و عمليات خونرساني در اين عضلات را مختل مي کنند. این کار از تغییر شکل دادن پشت کتانی نیز جلوگیری میکند. کوارتر (Quarter) قسمتی از رویه کتونی است که کنارهها و پشت پا را میپوشاند. اما بخش اصلی رویه کفش، معمولا بیشترین قسمتی است، که از یک جنس تشکیل میشود. ساختار کلی هر کفش از چندین بخش اصلی تشکیل شده است که شامل رویه (Upper)، لایه میانی (Midsole) و زیره (Outsole) میباشد. مقدار اين فشار به ارتفاع پاشنه ی کفش بستگي دارد و هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار بيشتري به عضلات، استخوانها و مفاصل وارد مي شود. پاشنه استاندارد کفش بسیار مهم است. همچنین احتمال اینکه پاها، درون کفشهای دارای رویه پلاستیکی، بو بگیرند و گرم شوند، بسیار زیاد است. البته کفشهای ورزشی پلاستیکی میتوانند ضد آب طراحی شوند و این موضوع، یک امتیاز برای کفشهای اسپرت طبیعتگردی به حساب میآید.